راهکارهایی برای مشکل خنک نبودن باد کولر آبی

بلاگ آموزشی ژور

بهترین مفید ترین مطالب آموزشی را در ژور بخوانید

راهکارهایی برای مشکل خنک نبودن باد کولر آبی

راهکارهایی برای مشکل خنک نبودن باد کولر آبی

ادمین
1399/03/10
0
183

مختصر مقاله:

 

۱- کم شدن و یا نبودن آب داخل کفی

همانطور که می‌دانید همیشه باید مقدار استانداردی آب داخل مخزن کولرهای آبی وجود داشته و پوشال‌ها خیس باشند. کم شدن میزان آب عملکرد پمپ آب را کاهش داده و اگر این مورد ادامه‌دار باشد، پمپ و در نهایت دینام کولر خواهند سوخت.

یکی از دلایلی که موجب کم شدن آب داخل کولر می‌شود، تنظیم نبودن شناور است. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، آب کولر هم کاهش خواهد یافت. پس اولین کاری که باید انجام داد، بررسی وضعیت شناور است.

یکی از مسائلی هم که باید به آن توجه شود، گرفتگی لوله و یا شلنگ انتقال آب است. ممکن است به دلیل وجود رسوب و یا پارگی شلنگ، مسیر انتقال آب مسدود شود. پس باید لوله‌ها و شلنگ را کامل بررسی کنید.

به دلیل اینکه کولرها در ارتفاع قرار دارند، گاهی فشار آب بسیار کم می‌شود. پس باید یک پمپ در مسیر آب وصل کنید. یا حتی یک منبع آب روی پشت بام گذاشته تا آب موردنیاز کولر تامین شود.

۲- پاره بودن شلنگ رابط و مسدود بودن لوله‌های توزیع آب

داخل کولر یک شلنگ انتقال آب و چند لوله توزیع آب قرار دارد. گاهی به هر دلیلی بدنه و یا بست‌های این شلنگ و یا لوله پاره و جدا می‌شود که در نهایت موجب عدم انتقال آب کافی به پوشال‌ها خواهد شد. یا حتی وجود رسوب و جرم، مسیر شلنگ و لوله‌ها را سد می‌کند.

بعد از باز کردن دریچه‌ها باید ابتدا شلنگ انتقال آب و سپس لوله‌های توزیع آب را بررسی کنید تا از سالم بودن بست‌ها و مسدود نبودن لوله‌ها مطمئن شوید.

۳- خرابی واتر پمپ

واترپمپ، فرایند انتقال آب را انجام می‌دهد. به این صورت که آب را از کف به داخل کشیده و از طریق شلنگ به لوله‌های توزیع سه‌گانه منتقل می‌کند.

محل قرارگیری واترپمپ در نزدیکی فن است. این قطعه نباید در کنار پوشال‌ها و یا لوله‌های توزیع قرار گیرد.

گاهی به دلیل مشکلاتی که برای واترپمپ بوجود می‌آید، عملکرد آن را مختل می‌کند.

انسداد شلنگ واتر پمپ یکی از دلایل خرابی آن است. وجود رسوب و یا زباله‌های ریز مانند برگ درختان و یا حتی خرده‌های پوشال کولر موجب انسداد سری شلنگ واترپمپ می‌شود.

همچنین وجود یک شی می‌تواند مانع از چرخش پره‌های پمپ آب شود که این خود عملکرد دستگاه را دچار مشکل می‌کند. پس درنظر داشته باشید که پمپ آب همیشه داخل سبد قرار داشته باشد. این سبد مانع از عبور ذرات ریز و اشیاء به داخل پمپ می‌شود. سرویس و راه اندازی کولر آبیبا شروع فصل‌های گرم سال باید به فکر راه اندازی وسایل سرمایشی باشید. بعد از یک روز کاری و تحمل هوای گرم طاقت‌فرسا، تنها چیزی که آرامش‌بخش خواهد بود، هوای خنک خانه است. پس باید قبل از آمدن فصل گرم سال به فکر سرویس و راه اندازی کولر باشید.ثبت درخواست

با یک وسیله تیز مانند فنر و یا میله فلزی ، سری شلنگ واترپمپ را تمیز کنید.

ریزش آب روی پمپ آب یکی از دلایل خرابی آن است. قرار دادن پمپ در جای نادرست موجب می‌شود آب از لوله‌های توزیع روی پمپ ریخته و موجب خرابی آن شود.

وجود جرم روی قطعات پمپ آب هم یکی دیگر از دلایل خراب شدن آن است. گاهی باید پمپ آب را تمیز کنید تا بدنه و قطعات آن دچار رسوب نشود. همچنین بعد از تمیز کردن واترپمپ باید آن را روغن‌کاری کنید.

۴- تنظیم نبودن تسمه

تسمه رابط میان دینام و فن کولر است. در واقع فن به کمک تسمه نیروی چرخش را از دینام می‌گیرد. حال اگر تسمه پاره، شل و یا سفت باشد، به طور قطع، عملکرد فن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. پس باید با فاصله‌های زمانی کوتاه تسمه را کنترل کنید.

۵-پارگی پارچه برزنتی

پارچه برزنتی دهانه کولر را به کانال متصل می‌کند. درنتیجه جریان بادی که از کولر خارج شده و به کانال هدایت می‌شود، در صورت پارگی برزنت به بیرون درز می‌کند. این خود یکی از مهم‌ترین دلایل خنک نبودن باد کولر است. باید تمام سطح برزنت را بررسی کنید که پاره نبوده و بست‌ها دچار مشکل نباشند. در این صورت فشار زیادی به دینام کولر وارد شده و موجب خرابی آن می‌شود.

۶- انتخاب پوشال مناسب

هر کولر دارای یک سایز مشخصی است و باید پوشالی مناسب با همان سایز را خریداری کنید. گاهی به دلیل بزرگ و یا کوچک بودن ابعاد پوشال، کولر به قدری که باید فضا را خنک نمی‌کند.

یا حتی در صورت کهنه بودن پوشال‌ها هم باد کولر از حد انتظار خارج است. بهتر است پوشال‌های کولر را هر ساله تعویض کنید تا هم از رشد باکتری و قارچ جلوگیری شود، و هم بیشتر از توان دینام از آن کار کشیده نشود.

۷- خرابی دینام کولر

دینام کولر یکی از حساس‌ترین بخش‌های آن است که تعمیر و سرویس آن از توان شما خارج است. تنها کاری که شما برای دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است. پس در صورتی که مشکل کولر به خرابی دینام برمی‌گردد و با روغن‌کاری برطرف نمی‌شود، باید تعمیر دینام را به کارشناس متخصص بسپارید. هیچ‌وقت خودتان برای تعمیر دینام دست به‌ کار نشوید.

۸- بسته بودن اطراف کولر

گاهی به دلیل بسته بودن فضای اطراف کولر، هوادهی به کولر به درستی انجام نمی‌شود. تعیین فضای مناسب برای هر کولر باید براساس ابعاد آن صورت گیرد. البته این کار بهتر است با مشورت کارشناس انجام شود.

۹- طولانی بودن کانال کولر

ممکن است کولر سالم بوده و تمام نکاتی که برای بهبود عملکرد آن انجام داده‌اید هم طبق استانداردهای لازم انجام شده باشد، اما به دلیل طولانی بودن مسیر کانال کولر و پیچ‌های پی‌درپی، موجب کاهش باد کولر شود. قبل از هر چیز تمام موانع موجود در کانال را برطرف کنید.


راهکارهایی برای مشکل خنک نبودن باد کولر آبی کولر آبی مشکلات کولر آبی چرا کولرآبی خنک نیست تعمیرات کولر تعمیرات لوازم خانگی سایت ژور لوازم خانگی

نویسنده: الهام هستم فارغ تحصیل ارشد تجارت الکترونیک وعلاقه مند به تولید محتوا در زمینه های اموزش کار با وسایل برقی خانگی و تجربه های خانه داری


Elham
Elham

elham.saadat.mnsh@gmail.com

هشدار! کاربر گرامی برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
عضویت ورود به حساب کاربری