بررسی دلایل لرزش کولر آبی

بلاگ آموزشی ژور

بهترین مفید ترین مطالب آموزشی را در ژور بخوانید

بررسی دلایل لرزش کولر آبی

بررسی دلایل لرزش کولر آبی

ادمین
1399/03/10
0
576

مختصر مقاله:

انتخاب جایگاه کولر

جایی که کولر در آن قرار دارد باید مسطح باشد. در زیر کولر چهارپایه‌ای فلزی قرار می‌گیرد که بین کولر و سطح زمین فاصله ایجاد خواهد کرد. در زیر پایه‌های چهارپایه‌ باید چند تکه چوب، سنگ مرمر و یا تکه‌های موزائیک قرار دهید تا مانع از تکان خوردن کولر و حتی آسیب به پوشش کف پشت بام شود. فقط به خاطر داشته باشید که شی که زیر پایه‌های کولر قرار می‌دهید باید موجب تکان‌های کولر نشود.

سعی کنید تا حد امکان کولر تراز باشد، زیرا همین تراز نبودن نیز موجب لرزش خواهد شد.

در صورتی هم که کولر شما متحرک است، باید آن را داخل یک قاب فلزی قرار دهید تا از تکان‌های شدید جلوگیری شود. این کولرها هم باید در جای خود ثابت شوند تا دچار لرزش نشوند. نصب نادرست کولر به تمامی قطعات داخلی آن آسیب جدی وارد خواهد کرد.

پس با این وجود مراحل نصب اولیه کولر از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از برزنت برای نصب کولر به دهانه

یکی از کارهای اشتباهی که برخی از سرویس‌کاران انجام می‌دهند، نصب مستقیم کولر به کانال است. این کار موجب می‌شود لرزش کولر که ناشی از چرخش موتور است به کانال منتقل شده و در نهایت صدایی مهیب تولید شود.

باید دهانه کولر را با استفاده از پارچه برزنتی به کانال متصل کنید تا لرزش کولر موجب لرزش کانال نشود.

بررسی قطعات داخلی کولر

داخل بدنه کولر قطعات متعددی وجود دارد که هر کدام وظیفه‌ای خاص دارند. این قطعات باید به موقع کنترل و در صورت نیاز تعویض و یا روغن‌کاری  شوند. این امر به عملکرد بهتر کولر کمک می‌کند.

قطعات داخلی کولر شامل مخزن حلزونی، پولی‌ها، محور چرخش، یاتاقان‌ها، پمپ آب، دینام و شناور هستند.

برای تعمیر و تعویض هر کدام از این قسمت‌ها بهتر است با کارشناس متخصص در این زمینه مشورت کنید. در ادامه مشکلاتی که برای تجهیزات داخلی کولر ایجاد می‌شوند و در نهایت موجب لرزش کولر خواهند شد را شرح خواهیم داد.

۱-خرابی پروانه کولر

ممکن است به هر دلیلی مخزن حلزونی کولر در اثر ضربه دچار آسیب شود. این آسیب تاثیر مستقیم روی پروانه دارد و موجب تاب برداشتن آن خواهد شد. در نتیجه تاب برداشتن پروانه، سبب حرکت نادرست آن شده که این خود یکی از دلایل لرزش و صدای بلند در کولر است.

به جز آسیب دیدگی حلزونی، از دیگر دلایل خرابی پروانه، یاتاقان‌ها، تسمه و خرابی پولی‌ها هستند. هر کدام از این قطعات اگر در جای خود به درستی کار نکنند، به پروانه کولر آسیب جدی وارد می‌کنند و یا موجب تا برداشتن آن می‌شوند.

این موارد از مشکلات جدی کولر آبی هستند که شما قادر به تعمیر و تعویض آن‌ها نیستید. برای تعمیر این قطعات باید با تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید.

۲-خرابی یاتاقان‌ها

در مرکز پروانه یک محور فلزی قرار دارد که در دو سر این محور دو عدد یاتاقان  قرار دارند که از طریق تسمه و پولی‌ها، نیروی چرخشی را از دینام به پروانه منتقل میکند. این دو یاتاقان‌ با گذشت زمان دچار رسوب، زنگ‌زدگی و گاهی شکستگی می‌شوند. پس همانطور که گفته شد در صورت وجود هرگونه مشکلی در این یاتاقان‌ها، عملکرد کولر هم دچار خلل می‌شود. یکی از دلایل صدای بلند و لرزش کولر خرابی یاتاقان‌ است.

گاهی باید یاتاقان‌ها را کنترل و در صورت نیاز آن‌ها را روغن‌کاری کنید. اگر هم متوجه خرابی آن‌ها شدید، به تعمیرکار کولر آبی اطلاع دهید تا جهت تعویض این قطعه اقدام کند.

۳- خرابی دینام کولر

دو قطعه الکتریکی در کولر وجود دارد که در صورت خرابی این دو بخش، خسارات جبران ناپذیری متوجه کولر خواهد بود. یکی از این قطعات دینام کولر است. دینام اصلی‌ترین بخش در کولر بوده که تعمیر و سرویس آن باید توسط کارشناس متخصص انجام شود. تنها کاری که شما برای سرویس دینام می‌توانید انجام دهید، تمیز کردن و روغن‌کاری آن است.

مابقی مشکلات دینام باید توسط تعمیرکار بررسی شود.

اگر به هر دلیلی دینام دچار خرابی شود، صدایی آزاردهنده از آن به گوش می‌رسد و بدنه به شدت خواهد لرزید.

۴- خرابی پولی‌ها

هر کولر آبی دارای دو عدد پولی است که یکی در کنار دینام قرار دارد و دیگری در کنار پروانه. این دو پولی از طریق یک تسمه لاستیکی به حرکت درمی‌آیند. حال تصور کنید که یکی از این پولی‌ها دچار مشکل و خرابی شوند، به طور قطع این امر سبب لرزش کولر خواهد شد.

خرابی پولی، نه‌تنها موجب لرزش کولر می‌شود، بلکه صدمات بیشتری هم به سایر قطعات وارد می‌کند.

۵- خرابی تسمه پروانه

در صورت روشن بودن کولر، تسمه پروانه دائم در حال چرخش است. با توجه به اینکه تسمه پروانه به پولی‌ها متصل است و چرخش آن موجب چرخش پروانه می‌شود، در صورت خرابی تسمه، تمام قطعات کولر دچار لرزش خواهد شد. پس در صورت کنترل کولر، باید تسمه پروانه هم بررسی شود تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.


بررسی دلایل لرزش کولر آبی دلایل لرزش کولر آبی لرزش کولر آبی سایت ژور لوازم برقی تعمیرات کولر آبی تعمیرات لوازم خانگی

نویسنده: الهام هستم فارغ تحصیل ارشد تجارت الکترونیک وعلاقه مند به تولید محتوا در زمینه های اموزش کار با وسایل برقی خانگی و تجربه های خانه داری


Elham
Elham

elham.saadat.mnsh@gmail.com

هشدار! کاربر گرامی برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
عضویت ورود به حساب کاربری