تعمیر یخچال و فریزر

بلاگ آموزشی ژور

بهترین مفید ترین مطالب آموزشی را در ژور بخوانید

تعمیر یخچال و فریزر

تعمیر یخچال و فریزر

ادمین
1399/05/23
0
94

مختصر مقاله:
در ابتدا برای اینکه متوجه دلیل اصلی نقص در یخچال یا فریزر خود شوید باید با منشأ اصلی مشکل را پیداکرده و سپس به عیب‌یابی آن بپردازید، برخی اوقات مشکلاتی رایجی همچون؛ نشت آب از یخچال، روشن ماندن چراغ یخچال و فریزر، صدای بلند یخچال روبرو هستید که اگر متوجه چنین مشکلاتی شدید توصیه می‌شود

 • در ابتدا برای اینکه متوجه دلیل اصلی نقص در یخچال یا فریزر خود شوید باید با منشأ اصلی مشکل را پیداکرده و سپس به عیب‌یابی آن بپردازید، برخی اوقات مشکلاتی رایجی همچون؛ نشت آب از یخچال، روشن ماندن چراغ یخچال و فریزر، صدای بلند یخچال روبرو هستید که اگر متوجه چنین مشکلاتی شدید توصیه می‌شود که از تعمیرکار معتبر یخچال و فریزر  برای این کار راهنمایی بگیرید.

   

  1 . نشت آب از یخچال:

   

  یکی از مشکلات رایجی که افراد با آن روبرو هستند نشتی آب از زیر یخچال است. علت بروز این مشکل ممکن است به خاطر عوامل مختلفی باشد که حدود 90 درصد به خاطر نشتی لوله آب یخچال است، برای اینکه علت اصلی این موضوع را متوجه شوید، موارد زیر را حتماً بررسی کنید.
  • چک کردن واشرهای درب یخچال: شل یا معیوب بودن واشرهای درب یخچال، باعث می‌شود که هوای گرم وارد یخچال و هوای سرد از آن خارج شود. ادامه این روند باعث می‌شود که دمای یخچال بالا رود و تراکمی از هوای گرم دور لوله‌های خنک‌کننده یخچال ایجاد شود و باعث ایجاد قطرات آب شود که در کف یخچال جمع شود. پس‌ازاینکه متوجه شدید، ایراد از واشرهای یخچال است، آن‌ها را تعویض کرده. 
  •  بررسی کردن سینی تخلیه: ممکن است به خاطر آب شدن یخ‌های داخل یخچال یا فریزر، سینی تخلیه پرشده باشد و عمل تخلیه آب به‌کندی انجام شود. سینی تخلیه آب را از داخل یخچال خارج کرده و خودتان آن را تخلیه کنید.

   

  2 . صدای بلند یخچال و فریزر

   

  صدایی که معمولاً در اوقات یخ‌سازی و سرد کردن یخچال برخی اوقات شنیده می‌شود کاملاً طبیعی است، ولی اگر این صدای به صدای ویز ویز یا لرزش تبدیل شود، ممکن است یخچال شما دچار نقص شده باشد و باید در پی عیب‌یابی آن باشید.
  •  تراز کردن یخچال: ممکن است یخچال یا فریزر خود را برای تمیز کردن محیط زیر آن جابجا کرده باشید و تراز آن به‌هم‌خورده باشد، عدم تراز بودن یخچال و فریزر باعث بروز مشکلاتی همچون ایجاد صدای ناهنجار در آن می‌شود.
  • تنظیم کردن یخ‌ساز: اگر فریزر شما هر 15 الی 10 دقیقه صدای وزوز ساطع می‌کند و این صدای وزوز حدود 5 ثانیه طول می‌کشد، ممکن است مشکل در یخ‌ساز شما باشد. بروز این مشکل ممکن است به دلیل این باشد که دستگاه یخ‌ساز می‌خواهد یخ بسیار ولی منبع آب قطع باشد. برای رفع این مشکل یخ‌ساز را خاموش‌کنید تا دستگاه یخ‌سازی را متوقف کند.
  •  تعویض فن اپراتور: وظیفه این فن، جابجا کردن هوا در بین سیم‌های مربوط به بخش اپراتور دستگاه است. برای دسترسی به این بخش باید حتماً آن را بازکنید، توصیه می‌شود این کار را بدون دانش قبلی انجام ندهید زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی بیشتر در دستگاه شوید.

   

  3 . یخچال و فریزر به‌اندازه کافی سرد نیست

   

  آیا مواد خوراکی درون یخچال شما زودتر از موعد مقرر خراب و فاسد می‌شوند و یا زمانی که دستان خود را روی قفسه‌های فریزر قرار می‌دهید زیاد احساس سرما نمی‌کنید. پس موارد زیر را برای عیب‌یابی بررسی کنید.  
  • تنظیمات دما را بررسی کنید: شاید حل کردن این مشکل با ساده روش باشد و آن‌هم تنظیم کردن دمای یخچال است، مطمئن شوید که دمای یخچال و فریزر در دمای های مناسبی تنظیم‌شده‌اند.
  • واشرهای درب را بررسی کنید.: واشرهای درب یخچال مسئول حفظ هوای داخلی یخچال و فریزر هستند، اگر آن‌ها معیوب باشند ممکن است هوای سرد به‌سرعت از داخل خارج شود. برای تعمیر واشرها ابتدا آن‌ها را با آب گرم شستشو دهید سپس با استفاده از ژله پترولیوم یک‌لایه نازک روی آن‌ها استفاده کنید.
  • مسدود شدن کندانسور: کندانسور یکی از مهم‌ترین اجزای یخچال است و وظیفهٔ آن تولیدی گازی است که باعث پایین آمدن دمای یخچال می‌شود. حال اگر مشکلاتی برای این قطعه به وجود آید یا گردوغبار دریچه‌های آن را مسدود کرده باشد، عملکرد یخچال شما را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

   

  4 . سرد بودن پیش از حد یخچال و فریزر

   

  یخچال و فریزر شما باید حتماً سرد باشد ولی سرد بودن بیش‌ازحد نشانهٔ خرابی یخچال شماست. در بسیاری از یخچال‌های دارای فریزر، سرمای از طریق لوله‌های مخصوصی انتقال می‌یابد، البته قسمت‌های دیگر مانند؛ دمپر ورودی هوا، برد یخچال باعث بروز این مشکل شوند.
  • دمپر ورودی هوا: این وسیله باعث می‌شود که جریان هوای فن اپراتور متعادل شود که توسط سوپاپ‌های درون آن صورت می‌گیرد. اگر سوپاپ یا دستگیرهای کنترلی آن دچار مشکل شوند، هوای سرد بیشتری به یخچال شما وارد می‌شود.
  • بررسی ترمیستور یا سنسور دما: بسیاری از یخچال‌های قدیمی برای سنجش دما از ترمیستور استفاده می‌کنند ولی امروزه یخچال‌های جدید از کنترلر الکترونیکی برای بررسی و نمایش دما استفاده می‌کنند. سنسور دما معمولاً یک کپسول پلاستیکی ساخته‌شده است و ممکن است خرابی این قطعه باعث بروز این مشکل شده باشد، تعمیر و عیب‌یابی این قطعه نیازمند تخصص کافی در این کار است و پیشنهاد می‌شود از تکنسین‌های تعمیر یخچال برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

   

  5 . روشن ماندن چراغ داخل یخچال

   

  در بسیاری از یخچال‌های قدمی از لامپ‌های 25 یا 40 واتی استفاده می‌شود، و اگر شک دارید که لامپ به‌درستی عمل نمی‌کند، برای صحت عملکرد صحیح لامپ یخچال مراحل زیرا را سپری کنید؛
  • تعویض لامپ: لامپ را خارج کرده و مطمئن شوید که رشته‌های لامپ سالم است، در غیراینصورت لامپ را تعویض کنید.
  • سرپیچ را بررسی کنید: اگر لامپ سالم است ولی کار نمی‌کند، ممکن است مشکل در سرپیچ آن باشد. یخچال را از برق بکشید و سرپیچ لامپ را تغییر دهید.
  • سوییچ چراغ درب را بررسی کنید: زمانی که درب یخچال را بازکنید، لامپ یخچال روشن می‌شود و این به خاطر آزاد شدن سوییچ چراغ است که معمولاً در بالای درب یخچال قرار دارد، زمانی که هم سرپیچ سالم بود و هم لامپ ممکن است مشکل در سوییچ آن باشد که گیرکرده و یا در هنگام باز شدن درب یخچال رها نمی‌شود.
   • عدم قرار دادن یخچال ساید در محل مرطوب و آلوده
   • عدم قرار دادن یخچال ساید در نزدیکی وسایل گرمازا
   • سرویس کردن دریچه‌های داخل یخچال به‌صورت دوره‌ای
   • عدم قرار دادن وسایل سنگین بر روی یخچال

   


تعمیر یخچال و فریزر در منزل تعمیر یخچال و فریزر تعمیر یخچال یخچال و فریزر تعمیرات یخچال و فریزر راهنمای لوازم خانگی سایت ژور لوازم خانگی تعمیرات لوازم خانگی یخچال

نویسنده:


Elham
Elham

هشدار! کاربر گرامی برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
عضویت ورود به حساب کاربری